Башҡорттар – аҫаба халыҡтар

«Башҡорттар, иң беренсе нәүбәттә тәбиғәт балалары булараҡ, үҙҙәрендә кеше булмышының иң яҡшы һыҙаттарын сагылдыра: эскерһеҙлек, киң күңеллелек, ышаныусанлыҡ, ысын күңелдән ярҙам итергә әҙер тороу, яғымлылыҡ, ҡунаҡсыллыҡ. Был сифаттар уларҙың ҡырыҫлыҡтан, уҫаллыҡтан азат булған эскерһеҙ һәм хәйләһеҙ йөҙҙәрендә сағыла».
Сергей Рыбаков

Төрөмбәт ауыл китапханаһында ла балалар өсөн «Башҡорттар- аҫаба халыҡтар» тигән сара уҙғарылды. Балаларҙы был көндөң үткәрелеү тарихы менән таныштырҙыҡ. Беҙҙең башҡорт халыҡы ла аҫаба халыҡ. Нигеҙҙә улар Башҡортостан Республикаһы территорияһында, шулай уҡ Силәбе, Ҡурған, Һамар, Ырымбур өлкәләрендә лә күпләп йәшәйҙәр. Һәр халыҡтың традицион мәҙәниәте үҙенсәлекле булған кеүек, башҡорттарҙың да йолалары, тарихы ҡыҙыҡлы, күп яҡлы. Балаларға  халҡыбыҙҙың милли кейеме, аш-һыуы тураһында ла ҡыҙыҡлы мәғлүмәттәр еткерҙек.